Την Παρασκευή 24/9/2021 στα πλαίσια της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας του Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιηθήκαν αθλητικές δραστηριότητες στο σχολείο μας με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Οι  δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις (π.χ. τρέξιμο, περπάτημα, σχοινάκι) υλοποιήθηκαν ανά Τμήμα, αποκλειστικά εντός του σχολικού ωραρίου, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής Πασχαλούδη Σταυρούλας.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.