sxoleio pic

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το πρώτο - πρώτο σχολείο ιδρύθηκε το 1959 και λειτούργησε ως 2/θέσιο σ? ένα ξύλινο λυόμενο παράπηγμα (παράγκα) μέχρι το έτος 1968 που άρχισε η ανέγερση ενός προκατασκευασμένου σχολείου (Ιταλικής προέλευσης) αμιαντοκατασκευή, διότι το Σχολείο από το 1970 λειτούργησε ως 5/θέσιο.

Επειδή παρουσίαζε αυξητική τάση (λόγω εργατικών κατοικιών) το 1978 κτίσθηκε καινούργια οικοδομική πτέρυγα με 5 αίθουσες και έτσι έφτασε το 1983-84 το 3° Δημοτικό να λειτουργεί με 215 μαθητές ως 12/θέσιο και με ειδικότητες Γυμναστή, Αγγλικής και Γαλλικής γλώσσας και έγινε το πρώτο σχολείο του Αλμυρού σε οργανικότητα και σε μαθητικό δυναμικό.

Από το 1990 και μετέπειτα κτίσθηκαν και σε άλλα σημεία του Δήμου Αλμυρού
εργατικές κατοικίες, οπότε έγινε ανακατανομή του μαθητικού δυναμικού και φτάσαμε το 2000 να υποβιβαστεί σε 7/θέσιο.

Τον Οκτώβριο του 2002 έγινε κατεδάφιση της προκατασκευασμένης εξ? αμιάντου πτέρυγας και χτίστηκε με σύγχρονες προδιαγραφές διώροφη πτέρυγα με 8 αίθουσες, γραφεία, αίθουσα τελετών κ.τ.λ.

Σήμερα ο αριθμός των μαθητών είναι 168 και το σχολείο λειτουργεί οργανικά ως 10/θέσιο Ολοήμερο Σχολείο  με οργανική θέση εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και Αγγλικής Γλώσσας.