3Η ΔΕΚΕΜΒΡΗ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία (3/12).

Στα πλαίσια της εκδήλωσης αυτής έγινε προβολή εκπαιδευτικών ταινιών μικρού μήκους, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών σε θέματα αναπηρίας και διαφορετικότητας. Οι μαθητές/-τριες της Β’, Γ’, Δ1 και ΣΤ1τάξης παρακολούθησαν παρουσίαση (powerpoint) σχετική με τα είδη αναπηρίας, τις δυνατότητες και δυσκολίες των ατόμων αυτών, καθώς και τα δικαιώματα παιδιών με αναπηρία για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση.

Οι μαθητές/-τριες, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, κλήθηκαν να βιώσουν τα προβλήματα ατόμων με αναπηρία, όταν περπάτησαν με τη βοήθεια μπαστουνιού, χωρίς να βλέπουν, ψηλάφισαν αντικείμενα και “διάβασαν” ένα κείμενο σε γραφή Braille.

Τέλος, γνώρισαν τη νοηματική γλώσσα και έδειξαν το όνομά τους σ’ αυτή.

ΦΩΤΟ1

ΦΩΤΟ2