ΔΙΚΤΥΟ ΣΙΤΩ (Ομάδα Αλμυρού) – 3ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛ. ΑΛΜΥΡΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, καλοί μας φίλοι των παραδοσιακών ποικιλιών και γεύσεων…

Σας προσκαλούμε στο ‘’παζάρι’’ φυτών και σπόρων από παραδοσιακές (ντόπιες) ποικιλίες λαχανικών, που θα γίνει στο προαύλιο του σχολείου μας την Τετάρτη 17/5 και ώρα 18.30 – 20.00 περίπου. Θα πούμε λίγα λόγια για τη σημασία της διατήρησης των ‘’ντόπιων’’ ποικιλιών που αφορά στην διατροφική τους αξία, αλλά και στη διατήρηση της βιοποικιλότητας στον πλανήτη. Θα μοιραστούν φυτά και φακελάκια με σπόρους στους συμμετέχοντες ( 2 φυτά ή 2 φακελάκια με σπόρους) για τα οποία θα πρέπει να ‘’πληρώσετε’’ συνεισφέροντας στην ενίσχυση του κοινωνικού παντοπωλείου της ενορίας μας. Θα υπάρχει σχετικό κουτί για τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν και τα οποία άμεσα θα γίνουν τρόφιμα για τους συνανθρώπους μας που περνάνε δύσκολες μέρες.

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή και την αλληλεγγύη που δείχνετε κι ευχόμαστε καλή και γευστική σοδειά!