Επίσκεψη της Ε΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Αλμυρού στο Δημαρχείο και στη Δημοτική Βιβλιοθήκη

Οι μαθητές των τμημάτων Ε΄ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου το Δημαρχείο της πόλης μας και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη «Στέφανος Κομμητάς». Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με τη συνοδεία των δασκάλων των τμημάτων Ειρήνη Χρυσοβαλάντω Ρεντζούλα, Παναγιώτα Τζιοβάρα, της εκπαιδευτικού Βασιλάκου Αθανασίας και του διευθυντή του σχολείου Γεώργιο Μπασιάκο.

Ο Δήμαρχος κύριος Δημήτριος Εσερίδης, ο Αντιδήμαρχος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών κύριος Σπυρίδων Βαλαμούτης και η Γενική Γραμματέας κυρία Σοφία Τσιάντου υποδέχτηκαν και καλωσόρισαν με θέρμη μαθητές και εκπαιδευτικούς στην αίθουσα συνεδριάσεων του δημοτικού συμβουλίου.

Ο Δήμαρχος μίλησε στους μαθητές με απλό και κατανοητό λόγο για το έργο του Δήμου αλλά και τις υποχρεώσεις του. Εξήγησε τον τρόπο λειτουργίας του δημοτικού συμβουλίου αλλά και τη διαδικασία λήψης των αποφάσεων που αφορούν ένα Δήμο. Οι μικροί μαθητές έθεσαν τις ερωτήσεις τους, με τις οποίες εντυπωσίασαν τον Δήμαρχο, δείχνοντας την προετοιμασία που είχε γίνει. Διατύπωσαν απορίες αλλά και προβληματισμούς για τον τόπο τους. Ο Δήμαρχος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών δημιουργώντας ένα όμορφο κλίμα εποικοδομητικού διαλόγου και ευχάριστης συζήτησης.

Στη συνέχεια, ακολούθησε επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη «Στέφανος Κομμητάς». Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους κανόνες λειτουργίας της, αλλά και για τον λόγιο και κληρικό Στέφανο Κομμητά, του οποίου το όνομα έχει δοθεί στη Βιβλιοθήκη του Δήμου Αλμυρού. Τέλος, οι μαθητές έψαξαν και ξεφύλλισαν τα βιβλία του ενδιαφέροντός τους.

Η επίσκεψη αυτή θα μείνει αξέχαστη στους μικρούς μαθητές, καθώς ήταν κάτι πρωτόγνωρο!

Δημαρχείο1

Δημαρχείο2