ΒΙΒΛΙΟΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΚΟΗΣ

Της Ιωάννας  Σταματοπούλου

Εκδόσεις Κέδρος

Στη Λευκή Μόλι, ταξιδεύουμε μαζί με τη Μόζα στον κόσμο των ανθρώπων με προβλήματα ακοής. Προσεγγίζουμε έτσι την ουσιαστική έννοια της φράσης «άτομα με ειδικές ανάγκες και ικανότητες», ενημερωνόμαστε για τις ιδιαιτερότητες των ατόμων αυτών, καταλαβαίνουμε γιατί νιώθουν αμήχανα κάποιοι άνθρωποι απέναντι τους και ευαισθητοποιούμαστε, τελικά σε ένα δύσκολο κοινωνικό θέμα με χαριτωμένο τρόπο.

Στην ίδια σειρά κυκλοφορούν:

·         Μια μαγική νύχτα (ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΡΑΣΗΣ )

·         Η μάγισσα Αμπουλίνα (ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ )

·         Το βουνό των νάνων (ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWNΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΠΑΡΑΛΥΣΗ )

2. Γιατί χοροπηδώ-

Ένα αγόρι σπάει το φάσμα του αυτισμού

NAOKI HIGASHIDA

Εκδόσεις Μεταίχμιο

Αυτό το βιβλίο γράφτηκε από τον γιαπωνέζο Ναόκι Χιγκασίντα, όταν ήταν δεκατριών χρονών. Ο αυτισμός του Ναόκι είναι τόσο σοβαρός που καθιστά την προφορική επικοινωνία σχεδόν αδύνατη, ακόμα και τώρα που έχει μεγαλώσει. Όμως, χάρη σε μια φιλόδοξη δασκάλα και στη δική του επιμονή, έμαθε να σχηματίζει λέξεις κατευθείαν σε ένα πίνακα με το αλφάβητο. Με τη μέθοδο αυτή κατάφερε να επικοινωνεί με τους άλλους, να συνθέτει ποιήματα και βιβλία με ιστορίες και να γράψει αυτό το βιβλίο, στο οποίο απαντά σε 58 ερωτήματα για το τι σημαίνει να είσαι αυτιστικός.

3. Άκου να δεις

Της Μάρως Αισώπου

ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΩΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΚΟΗΣ

Ήρα Εκδοτική

?Η Μοίρα η Καλομοίρα που είχε μείνει επίτηδες τελευταία, για να ξορκίσει το κακό, άγγιξε με το κρυστάλλινο ραβδάκι της το μωρό και είπε: «Εγώ θα σου κάνω ένα δώρο θαυμαστό. Με τα μάτια σου, όχι μόνο θα βλέπεις αλλά και θα ακούς. Και στο στήθος σου δεν θα αισθάνεσαι μόνο τους χτύπους της καρδιάς σου αλλά και τους ήχους του κόσμου όλου»?

Χατζηκυριάκου Ευτυχία