ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ-ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ Α1 ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤ1

Μετά από παρατήρηση διαταρακτικών συμπεριφορών των μεγάλων μαθητών και παρατήρηση συναισθημάτων ανασφάλειας και φόβου των μικρών μαθητών τις πρώτες μέρες της σχολικής ζωής αποφασίστηκε η εκπόνηση μιας σειράς δράσεων για να αποκτήσουν οι μεγάλοι συναισθήματα ενσυναίσθησης και αλληλεγγύης και να μπορέσουν οι μικροί να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον και να κάνουν καινούριους φίλους.

Συγκεκριμένα, δόθηκε αρχικά ερωτηματολόγιο στους μεγάλους μαθητές και πάρθηκαν συνεντεύξεις από τους μικρούς για ανίχνευση των συναισθημάτων.Στην 1η συνάντηση κάθε μαθητής της ΣΤ1 υιοθέτησε ένα ή δύο μαθητές του Α1 και πραγματοποιήθηκε γνωριμία των δύο τμημάτων.Κάθε μαθητής παρουσίασε τον εαυτό του με ευφάνταστο και χιουμοριστικό τρόπο.Καταρτήθηκε το συμβόλαιο συνεργασίας, συναποφασίστηκαν οι κανόνες και αναρτήθηκαν.Στη 2η συνάντηση οι μικροί ξεναγήθηκαν από τους μεγάλους στο χώρο του σχολείου και ενημερώθηκαν για τους σχολικούς κανόνες.Ορίστηκε το τελευταίο 5λεπτο του 1ου διαλείμματος κάθε μέρας για επικοινωνία μεταξύ τους.Στην 3η συνάντηση φτιάχτηκε το πανό της «Φιλίας» με υποσχέσεις για συνεργασία και αλληλουποστήριξη.Στην 4η συνάντηση έγιναν παιχνίδια δράσης και εμπιστοσύνης και κινητικές/γυμναστικές δραστηριότητες.Στην 5η συνάντηση επισκέφτηκαν τη βιβλιοθήκη του σχολείου, διάβασαν παραμύθι οι μεγάλοι στους μικρούς, το επεξεργάστηκαν και το ζωγράφισαν.Στην επόμενη συνάντηση επισκέφτηκαν τη βιβλιοθήκη της πόλης και ακολούθησαν την αντίστροφη διαδικασία(Διάβασαν οι μικροί στους μεγάλους απόσπασμα από κάποιο βιβλίο).Δόθηκε ερωτηματολόγιο αποτίμησης και ανίχνευσης συναισθημάτων και εντυπώσεων από τη δράση.Οι μαθητές συμμετείχαν με ενθουσιασμό, ανέπτυξαν κλίμα συνεργασίας,ενσυναίσθησης και διάδρασης και απασχολήθηκαν με θετικές δράσεις.

ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (ΠΕ70-ΕΑΕ)

ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗ ΕΛΕΝΗ (ΠΕ70)