Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Από το σχολικό έτος 2023-2024 ορίζεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας η 4η Απριλίου , η οποία θα είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας.Οι πρόσφατες θεωρίες βιοηθικής συγκλίνουν στην αναγκαιότητα της απομάκρυνσης από τον
ανθρωποκεντρισμό και τονίζουν τη σημασία της εκτίμησης της ζωής όλων των όντων, αναγνωρίζοντας την εγγενή αξία τους. Αυτές οι θεωρίες εγείρουν ανησυχίες σχετικά με την εκμετάλλευση των έμβιων όντων αποκλειστικά για την ικανοποίηση των ανθρώπινων αναγκών.
Μία ολιστική προσέγγιση της εκπαίδευσης στο πλαίσιο της παγκόσμιας πολιτειότητας και της βιωσιμότητας θα ήταν ανεπαρκής χωρίς τη συμπερίληψη της ηθικής για τα ζώα, την άμβλυνση της διχοτόμησης ανθρώπου-ζώου καθώς και της σχέσης των έμβιων όντων του πλανήτη με τον άνθρωπο.
Στο παραπάνω πλαίσιο και με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους / τις μαθητές /-τριες ορίζεται και καθιερώνεται η 4η Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κατά την 1η Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 οι μαθήτριες/τές του σχολείου μας ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή και τις/τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για την ανάγκη  προστασίας και βοήθειας των ζώων, αδέσποτων και δεσποζόμενων και  του σεβασμού των δικαιωμάτων των ζώων από τις/τους μαθήτριες/τές.

Στη συνέχεια και για μία (1) διδακτική ώρα (4η: 10:45-11:30) πραγματοποιήθηκε, μέσω τηλεπαρουσίασης, ενημέρωση των μαθητών από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Ομάδα Παιδείας) και την υπεύθυνη κ. Κοντού Μαρία, Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΖΩΟΦ 1

ΖΩΟΦ 2