Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

Η Διεθνής Ημέρα της Γαλλοφωνιας γιορτάζεται στις 20 Μαρτίου και είναι μια  ημέρα αφιερωμένη στη γαλλική γλωσσα, σε όλους τους γαλλοφωνους του κόσμου, σε οσους αγαπουν και μαθαίνουν τα γαλλικά. Η γαλλική γλώσσα εκτός από κώδικας επικοινωνίας είναι φορέας πολιτισμού και στοχεύει στην προώθηση της γλωσσικής πολυμορφίας της ειρήνης, της ελευθερίας, της δημοκρατιας, της αλληλεγγυης, της διαφορετικοτητας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Στα πλαίσια λοιπόν του εορτασμού της ημέρας Γαλλοφωνιας οι μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων γιόρτασαν την ημέρα αυτή ανακαλύπτοντας γαλλικές λέξεις που χρησιμοποιούμε στα ελληνικά καθημερινά δημιουργώντας μικρά καλλιτεχνικά αριστουργήματα.

ΓΑΛ 1

ΓΑΛ 2

ΓΑΛ5

Και καθώς η ημέρα Γαλλοφωνιας συνδέεται φέτος με τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακους Αγώνες που θα γίνουν στο Παρίσι τον Αύγουστο, οι μαθητές, στα πλαίσια του μαθήματος της γαλλικής γλώσσας, παρακολούθησαν βίντεο στα γαλλικά σχετικό με τις αξίες που πρεσβεύουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Επιπλέον γνώρισαν από κοντά τις μασκότ των Ο.Α. " Les Phryges", τους  " Φρυγες", καθώς επίσης και το σκεπτικό της δημιουργίας τους , το  φρυγικο καπελο, εθνικό σύμβολο της Γαλλίας που ενσαρκώνει για τους Γάλλους την Γαλλική Επανάσταση, την ελευθερία και τη Δημοκρατία!

Γ1

Γ2