ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 είχαμε την τιμή και τη χαρά να γνωρίσουμε τον κ. Φρούσιο,διακεκριμένο μέλος της κοινότητας της Αστρονομίας.

Ο κ. Φρούσιος ασχολείται εδώ και πολλά χρόνια με την αστρονομία και μάλιστα αρθρογραφεί στο επιστημονικό περιοδικό «Ουρανός» της Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος.

Οι πλούσιες αστρονομικές γνώσεις ,αλλά και ο άμεσος και κατανοητός τρόπος του κ. Φρούσιου κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον τόσο των μαθητών της ΣΤ τάξης ,όσο και των δάσκαλων τους ,Γιώργο Καλαντζή και Μαρία Κορδέλα ,σε όλη τη διάρκεια της παρουσίασης.

*Έχει τέλος το διάστημα;

*Τι είναι ο ήλιος και από τι υλικά αποτελείται;

*Πόσοι και ποιοι είναι οι πλανήτες στο ηλιακό μας σύστημα;

*Βρέχει στον Άρη;

*Πώς είναι η ατμόσφαιρα στην Αφροδίτη;

Αυτές ήταν μερικές από τις απορίες που μας εξήγησε πολύ αναλυτικά και κατανοητά ο κ. Φρούσιος .

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Φρούσιο και με χαρά περιμένουμε να έρθει ξανά στο σχολείο μας . Άλλωστε ,όπως ο ίδιος μας υποσχέθηκε, στην επόμενη συνάντηση θα μας μιλήσει για το πώς μπορούμε να ταξιδέψουμε στον Άρη.

Οι δάσκαλοι των μαθητών ΣΤ1 και ΣΤ2

Γιώργος Καλαντζής