ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΖΕΡΕΛΙΑ – «Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ»

Στα πλαίσια του προγράμματος αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, οι μαθητές/τριές μας ασχολήθηκαν με διάφορα περιβαλλοντικά προβλήματα με αφορμή την κλιματική αλλαγή του πλανήτη μας.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές των τμημάτων Ε1, Ε2 και Στ2, ασχολήθηκαν και εργάστηκαν σχετικά με την «αξία του νερού στη ζωή μας». Ο στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση σε θέματα υπερκατανάλωσης και υποβάθμισης της ποιότητας του νερού. Στην ηλεκτρονική τάξη, υπήρχε καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους ένα μάθημα με θέμα «το νερό στη ζωή μας» και οι μαθητές/τριες των τριών τμημάτων πρόσθεταν σε ομαδοσυνεργατικό πίνακα (padlet) τις εργασίες που υλοποιούσαν. Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό! Συννεφόλεξα, παρουσιάσεις, βίντεο, ζωγραφιές, κολλάζ, κόμικς, ψηφιακά παζλ, ψηφιακά παιχνίδια, αφίσες και άλλα πολλά! Όλα έργα και δημιουργίες των μικρών μαθητών!

Στη συνέχεια της δράσης, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στις δίδυμες λίμνες Ζερέλια, την Τετάρτη 24 Απριλίου, με σκοπό οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν ένα από τα υδάτινα οικοσυστήματα του τόπου μας, να αναπτύξουν ενδιαφέρον και να συμβάλλουν στην προστασία του. Αρχικά, έγινε προβολή ενός βίντεο στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης. Ακολούθησε περίπατος στη λίμνη, γνωστή ως μικρό Ζερέλι, συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων Κορδέλα Μαίρη, Ρεντζούλα Ειρήνη-Χρυσοβαλάντω, Τζιοβάρα Παναγιώτα, Βασιλάκου Αθανασία, Παζαρά Ειρήνη και της γυμνάστριας Σταυρούλα Πασχαλούδη, η οποία είναι συντονίστρια στην ομάδα δράσης.

Μικροί και μεγάλοι απολαύσαμε την φυσική ομορφιά του τόπου μας και κατανοήσαμε την ευθύνη, που έχει καθένας να συμβάλλει στη διατήρηση του πολυτιμότερου φυσικού πόρου, του νερού!

Zerelia 1

Zerelia2