Ο ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

« Όπου και να θολώνει ο νους σας μνημονεύετε Διονύσιο Σολωμό και Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη»

Οδυσσέας Ελύτης

Κάνοντας εφαρμογή την παραπάνω προτροπή, μέλη της Λέσχης Ιστορίας, Λόγου και Τέχνης του Πολιτιστικού Συλλόγου Ευξεινούπολης επισκέφτηκαν το σχολείο μας τη Δευτέρα 22 Απριλίου. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων τον μεγάλο Έλληνα κλασσικό λογοτέχνη , Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη.

Οι κυρίες Ειρήνη Μπάιμπα, Βούλα Φυτιλή και Ευγενία Παρίση, αφού είπαν μερικά λόγια ενημερωτικά για τη λέσχη τους και το έργο της , διάβασαν ωραία, εκφραστικά και παραστατικά το αυθεντικό διήγημα «Υπό τη βασιλική δρυ» του Α. Παπαδιαμάντη.

Οι μαθητές της Ε2 και ΣΤ2 τάξης ,αν και το κείμενο ήταν σε καθαρεύουσα γλώσσα και λίγο δυσνόητο, ενθουσιάστηκαν με την ιστορία που άκουσαν. Παρατήρησαν ότι πάρα πολλές λέξεις είναι γνωστές και τις χρησιμοποιούμε στον καθημερινό μας λόγο .Έτσι με λίγη προσοχή κατάλαβαν πολύ καλά τι έλεγε αυτή η όμορφη διήγηση. Επίσης διαπίστωσαν πόσο όμορφη και πλούσια είναι η ελληνική μας γλώσσα.

Ευχαριστούμε πολύ τη Λέσχη Ιστορίας , Λόγου και Τέχνης ,καθώς επίσης την πρόεδρο του πολιτιστικού συλλόγου Ευξεινούπολης κ. Δέσποινα Κακασή και την αντιπρόεδρο κ. Χρύσα Μαρδάκη για την όμορφη και εποικοδομητική πρωτοβουλία τους.

Οι δασκάλες των τμημάτων Ε2 και ΣΤ2

Παναγιώτα Τζιοβάρα