ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Την Παρασκευή 26/4/2024 οι μαθητές/μαθήτριες της Στ΄ τάξης με μια μικρή, απλή , αλλά όμορφη εκδήλωση μας εισήγαγαν στο κλίμα της Μεγάλης Εβδομάδας, καθώς και των εθίμων του Πάσχα.

Αρχικά οι μαθητές/μαθήτριες του ΣΤ1΄ τμήματος παρουσίασαν τις εργασίες τους σχετικά με τα πασχαλινά έθιμα τόσο της Ελλάδας, όσο και άλλων χωρών της Ευρώπης. Η εκπαιδευτικός των Αγγλικών κ. Γιάννα Πλατή επιμελήθηκε το βίντεο /παρουσίαση όλων των εργασιών των μαθητών/μαθητριών.

Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης μας παρουσίασαν τις γιορτές και τις παραδόσεις της Μεγάλης Εβδομάδας. Την παρουσίαση επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός κ. Μαίρη Κορδέλα.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν ενεργά και οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου τραγουδώντας τον «Λάζαρο» τα κορίτσια και το « Σήμερα μαύρος ουρανός» τα αγόρια.

Η μικρή εκδήλωση έκλεισε ευχάριστα με ένα ψηφιακό παιχνίδι/quiz σχετικό με τη Μεγάλη Εβδομάδα.

Οι μαθητές/μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης εύχονται ολόψυχα τόσο στους συμμαθητές τους όσο και στους δασκάλους τους «ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ» και «ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ»

ΠΑΣΧΑ 1

ΠΑΣΧΑ 2