ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ "Η ΕΛΙΑ"

Στην τρέχουσα σχολική χρονιά οι μαθήτριες/τές της Τετάρτης Τάξης υλοποίησαν το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπ/σης με θέμα "Η  Ελιά"  με την καθοδήγηση του δασκάλου Μπασιάκου Γεώργιου και στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Οι μαθήτριες/τές εργάστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν πληροφορίες, συνεργάστηκαν, κινητοποίησαν τη δημιουργική τους σκέψη για τις ανάγκες του προγράμματος.

Κάθε μια από τις 6 ομάδες των 4 μαθητών/τριών  επεξεργάστηκε και παρουσίασε ένα από τα παρακάτω θέματα:

Ιστορική πορεία – Αναδρομή (Μυθολογία)

Ελιά και Θρησκεία

Καλλιέργεια και συγκομιδή

Ελιά και μεσογειακή διατροφή

Ελιά ως έμπνευση στη λογοτεχνία

Ελιά ως έμπνευση στην τέχνη.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Μαζέψαμε τις ελιές από ένα δέντρο που έχουμε στην αυλή του σχολείου.

Φτιάξαμε τις ελιές μας με γάρο για να τις αφήσουμε να γίνουν και να είναι έτοιμες για βρώση.

Την άνοιξη κλαδέψαμε την Ελιά μας, ενώ φυτέψαμε και 1 νέα Ελιά Καλαμών, η οποία υιοθετήθηκε από τους μαθητές της Δ΄ τάξης τα οποία τη φροντίζουν, την ποτίζουν… Ευχαριστούμε τον δάσκαλο κ.  Καλαντζή Γεώργιο για τη βοήθειά του στο κλάδεμα της ελιάς και στην ενημέρωση για τη βιολογική καλλιέργεια και τον σωστό τρόπο καλλιέργειας της ελιάς.

Πήραμε υγιεινό δεκατιανό στο σχολείο (ψωμί με λάδι και ελιές απ’ αυτές που φτιάξαμε τον Νοέμβρη.).

Ακολούθως συζητήσαμε για τα οφέλη της μεσογειακής διατροφής και της αξίας του ελληνικού λαδιου.

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά και  τις/τους εκπαιδευτικούς που συνεργάστηκαν μαζί μας και μας βοήθησαν στην υλοποίηση του προγράμματος.Συγκεκριμένα τον κ. Καλαντζή Γεώργιο, την κ. Χατζηκυριάκου Ευτυχία, την κ. Ψωμαδοπούλου Ζωή, την κ. Κυριαζή Ασπασία και την κ. Ψαρράκου Γραμματή.                                                                                                                                                                  ελια 1                          ελια 2 ελια 3α                         ελια 3β    ελια 4       ελια3        ελια6           ελια 5