Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Kάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα των γενεθλίων του Hans Christian Andersen, του γνωστού σε όλους Δανού συγγραφέα παιδικών παραμυθιών και βιβλίων, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Σκοπός της είναι να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να κατευθύνει την προσοχή των μεγαλύτερων στο παιδικό βιβλίο. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός βοηθάει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και κεντρίζει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για τα βιβλία. Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου και σε συνδυασμό με το εθνικό έργο etwinning που πραγματοποιείται στο σχολείο μας με τίτλο Ημέρα Παιδικού Βιβλίου από τους μαθητές των τμημάτων Ε2 και ΣΤ2 και τις εκπαιδευτικούς Κορδέλα Μαρία, Τζιοβάρα Παναγιώτα και Πλατή Γιάννα, πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις .

Η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας εμπλουτίστηκε με βιβλία αγγλικών, τα οποία οι μαθητές θα μπορούν να δανείζονται προκειμένου να ενισχύσουν την αναγνωστική τους ικανότητα και να βελτιώσουν το λεξιλόγιό τους.

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου οι μαθητές των τμημάτων Ε2 και ΣΤ2 συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση με την συγγραφέα παιδικών βιβλίων Κωνσταντίνα Αρμενιάκου. Η προσέγγιση της κ. Αρμενιάκου ήταν εξαιρετικά παιδαγωγική και συνεργατική και μας γέμισε πλούσια συναισθήματα.

Την Τρίτη 2 Απριλίου οι μαθητές των τμημάτων Ε2 και ΣΤ2 οργάνωσαν μια σύντομη παρουσίαση, την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές των Δ', Ε' και ΣΤ' τάξεων του σχολείου μας. Τα παιδιά του ΣΤ2 παρουσίασαν τα βιβλία που διάβασαν στα πλαίσια του εθνικού έργου etwinning Ημέρα Παιδικού Βιβλίου , ελληνικά και αγγλικά, και τις δραστηριότητες που υλοποίησαν ενώ τα παιδιά του Ε2 μίλησαν για σπουδαίους συγγραφείς παιδικών βιβλίων. Ήταν μια ενδιαφέρουσα δράση γεμάτη όμορφα λόγια και υπέροχες εικόνες!

Ο σύνδεσμος της παρουσίασης:

etw1

etw2