ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (Λειτουργία)

Ενημερώνουμε τους μαθητές ότι η Δανειστική Βιβλιοθήκη του σχολείου είναι ανοιχτή κάθε Πέμπτη (1ο διάλειμμα).

ΚΑΝΟΝΕΣ  ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ   ΤΗΣ  ΣΧΟΛΙΚΗΣ  ΜΑΣ  ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

1. Πριν μπούμε στη βιβλιοθήκη, τελειώνουμε οτιδήποτε φαγώσιμο.

2. Δεν επιτρέπεται να τρώμε μέσα στο χώρο της βιβλιοθήκης.

3. Η είσοδός μας στο χώρο της βιβλιοθήκης γίνεται με ήρεμο τρόπο. Όση ώρα βρισκόμαστε εκεί, κάνουμε ησυχία.

4. Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Μπορούμε ν? αναζητήσουμε το υλικό που μας ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης. Αρκεί να τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

5. Αν ψάχνουμε ένα συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουμε, ζητάμε τη βοήθεια των υπευθύνων.

6. Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του. Μπορούμε να δανειστούμε ένα βιβλίο κάθε φορά και οφείλουμε να το επιστρέψουμε εντός 15 ημερών. Αν δεν προλάβουμε να το διαβάσουμε, ενημερώνουμε ότι θα το κρατήσουμε κι άλλο.

7. Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούμε ή που έχουμε δανειστεί. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία αυτά δεν επιτρέπονται.

8. Αν χάσουμε ή καταστρέψουμε κάποιο βιβλίο, είμαστε υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουμε.

9. Επιστρέφουμε τα βιβλία που έχουμε δανειστεί όποια μέρα της εβδομάδας θέλουμε στην κυρία Ελένη ή στην κυρία Έφη. Δεν τα αφήνουμε στη βιβλιοθήκη χωρίς να ενημερώσουμε.

10. Αν κάποιο βιβλίο σκιστεί, ενημερώνουμε την κυρία Ελένη ή την κυρία Έφη να το επιδιορθώσουν.

11. Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε επιστρέψει (ή σε περίπτωση απώλειας να έχουμε αντικαταστήσει) το υλικό που δανειστήκαμε μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς.

12. Ημέρα δανεισμού είναι η Πέμπτη (1ο  διάλειμμα).

Οφείλουμε να σεβόμαστε όλους τους παραπάνω όρους, διαφορετικά χάνουμε την ιδιότητά μας ως μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης.